Muzyka

Muzyka jest integralną częścią capoeira. To ona dyktuje krok i nastrój całej gry. Muzyka wzywa graczy lub sygnalizuje pewne zachowania. Cała historia i filozofia capoeira przekazywana jest przez pieśni. Melodie odzwierciedlają również malicia poprzez wariacje i improwizacje, ale zarazem oddają cześć i pamięć graczom starszym, czy tym już nie żyjącym. Emocje zostają więc puszczone, a umiejętności tworzą pokaz.

 

Centralnym instrumentem jest berimbau. Zazwyczaj trzy tworzą bateria, pełny skład potrzebny do dobrej, pełnej nie hamowanych energii rodaBerimbau jest duszą capoeira i posiada potężną moc magiczną. Dawniej, małym dzieciom zabraniano gry na nim, bo jak mówiono, był on w stanie skraść ich duszę.

Jeden ze sławnych mestres powiedział kiedyś, że berimbau powinien być rozszerzeniem nas samych, przez który płyną emocje czasami nie możliwe do wyrażenia.

 

Berimbau?owi przypisuje się moc poskramiania dusz i zażegnywania sporów. Jego dźwięk pełen jest tęsknoty za domem, za Afryką. Ladainhas, pieśń śpiewana na początku rody, też jest wyrazem tęsknoty i lamentu. Capoeira i jej muzyka są jedną i tą samą rzeczą, nie mogą być rozdzielane. Co prawda, niektóre z ostatnio powstałych stylów capoeira odchylają się od tradycyjnej capoeira (Angoli) i kładą mniejszy nacisk na muzykę. W takim kontekście capoeira ma zupełnie inne znaczenie. Muzyka zresztą, tak jak i inne aspekty capoeira, odzwierciedla filozofie i znaczenie.
Główną rolę ? jeśli chodzi o muzykę w roda ? pełni bateria, czyli kapela. W skład pełnej baterii w grupie Beribazu powinny wchodzić: trzy berimbau, jeden atabaque, pandeiro, agogo oraz reco-reco czyli  podłużny kawałek drewna z wyrzeźbionymi szczelinami, podobny od tarki, który pociera się patyczkiem.
Roda, będąc rytuałem, ma pewien schemat kolejnych działań. Osoba prowadząca roda(zwykle Mestre lub osoba najwyższa stopniem) rozpoczyna grę na berimbau ? zaczynają one grać kolejno od gunga do viola, następnie rozpoczyna się gra na atabaque (czyli bębnie), po nim wchodzi pandeiro, a na koniec kolejno agogo i reco-reco  ? tak rozpoczyna grać bateria.